Jak se nás týká novela školského zákona

Novela školského zákona přinesla změny

Vládou schválená novela školského zákona zavádí povinný rok předškolního vzdělávání před zahájením povinné školní docházky, a to od školního roku 2017/2018.

Zápis do mateřské školy se bude konat vždy v období od 2. – 16. Května

Povinná předškolní docházka se týká dětí , které dovrší pátý rok před začátkem nového školního roku s výjimkou dětí z hlubokým mentálním postižením.

Povinný rok předškolního vzdělávání je bezplatný i pro děti s odkladem školní docházky.

Rodiče hradí pouze stravné.

Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k předškolní docházce buď v mateřské škole ve svém spádovém obvodu nebo v mateřské škole jiné než spádové./ v tomto případě musí ředitel této mateřské školy oznámit přijetí dítěte jeho spádové mateřské škole/.

Ředitel mateřské školy je povinen stanovit začátek nepřetržité čtyřhodinové doby docházky ve školním řádu. Dále určí způsob omlouvání dětí.- viz Školní řád

Jaké povinnosti budou mít zákonní zástupci.

1. Zapsat dítě do mateřské školy

2. Sdělit mateřské škole zda se dítě bude vzdělávat v mateřské škole či individuálně v domácím prostředí

3. V případě individuálního vzdělávání je rodič povinen zajistit účast dítěte u ověření úrovně očekávaných výstupů a to v mateřské škole, do které je dítě zapsáno k docházce. Ověření musí proběhnou v období od 3. -4. měsíce od začátku školního roku/termín stanový ředitel mateřské školy/ Pokud rodič nezajistí účast dítěte na ověření , je individuální vzdělávání ukončeno a dítě musí nastoupit k docházce do mateřské školy.

Děti mladší pěti let budou mít nárok na místo v mateřské škole, a to konkrétně od školního roku 2017-2018 pro čtyřleté děti a od následujícího školního roku pro děti tříleté.