Než nastoupí dítě do MŠ

1.9.2016

Nedá mnoho přemýšlení, aby člověk pochopil, že příchodem do mateřské školy prodělávají děti jednu z největších změn ve svém životě. Ze dne na den se ocitnou v neznámém prostředí, obklopeny houfem stejně starých kluků a holčiček, které jsou na tom právě tak. Přitom jejich "pracovní doba" je delší než jejich rodičů - vždyť ti musejí dojet do zaměstnání a zpět. Dítě mění domov za neznámé prostředí mateřské školy, pečující maminku a starostlivého tatínka za dvě střídající se paní učitelky, které nezná a o jejichž pozornost se navíc musí dělit s jinými dětmi. Doma se rodiče do velké míry přizpůsobovali jeho potřebám, teď se samo musí přizpůsobit režimu mateřské školy.

Chcete-li svému dítěti usnadnit vstup do mateřské školy, dodržujte denní režim a přizpůsobujte jej režimu v mateřské škole:.

Zaměřte se na hygienické a pracovní návyky:

• dítě udržuje osobní čistotu, zvyká si použít toaletní papír a spláchnout WC
  • samostatně jí lžící (starší děti příborem)
  • pije z hrnku nebo skleničky
  • učí se umývat, čistit zuby, utřít si ruce a ústa
  • samo si svléká a obléká části oděvu (starší zapíná knoflíky)
  • používá kapesník
  • umí si nazout boty a bačkory (starší zavazuje tkaničky)
  • zvykáme děti poznat si věci a uložit je na své místo

Před nástupem musí být vyšetřeno dětským lékařem a řádně očkováno. Chráníme tak Vaše dítě i ostatní děti před nákazou: pokud navštěvovalo jesle nebo jiné předškolní zařízení, je očkování jistě v pořádku. Před prvním nástupem do mateřské školy musí dítě vyšetřit dětský lékař – potvrzení s razítkem lékaře je většinou již na přihlášce do mateřské školy, na evidenčním listu už být nemusí. Bez potvrzení o zdravotním stavu nemůžeme Vaše dítě přijmout!